Informace ze zastupitelstva

Informace ze zastupitelstva

 • 30. března 2017
 • 1

Krásný den a celé jarní období všem přeji Vážení spoluobčané,

ani naše obec není uchráněná všeobecnému trendu posledních let a to pozvolné rušení služeb na obcích. Není to jenom důsledkem zavádění elektronických pokladen, ale pohodlným trendem nás všech občanů provádět nákupy ve velkém, preferovat různé hyper či super markety. V minulosti v obci ukončila činnost holička před nedávnem byl uzavřen náš hostinec a toto samo z největší pravděpodobností čeká i náš obchod se smíšeným zbožím.

Obec má několik možností k udržení obchodu se smíšeným zbožím:

 • vyplácet prodavačku za svých prostředků samozřejmě za předpokladu, že pronájemce bude souhlasit, již dnes platíme polovinu otopu a nájem je pouze symbolický
 • pokusit se najít dalšího pronájemce, upřímně ke kupní síle obce při 350 občanech (před 15-ti lety bylo 200občanů! a obchod jakýmsi způsobem fungoval)tomu nedávám ani pětník
 • přestavět budovu obchodu (což je běh na dlouho trať několika let) zmenšit prostory a mít zde například ještě i třeba prostory pro další služby či malou hospůdku, případně ubytování a pod.

Další možnosti mne jaksi nenapadají ... a je otázkou kolik občanů vlastně dnes má vůbec zájem obchod využívat..budu upřímný kupní síla v prodejně smíšeného zboží se každoročně zmenšuje zejména z důvodu, že občané - čerství důchodci jsou zvyklí stále zajíždět do těch svých super či hypermarketů a tzv."stáláci" pomalu vymírají...

Stále obecní úřad deklaruje zájem obchod udržet..ale dostáváme se do situace,zda-li jsem všichni společně tento okamžik již nepromarnili.

K zásobování obyvatel samozřejmě můžeme využívat pojízdné prodejny, ale kde se ztrácí kultura prodeje. Či například objednat ještě jeden spoj MHD tak, aby si občané mohli pohodlněji do těch svých super či hypermarketů zajet.

V neposlední řadě je zde i samotná budova obchodu se smíšeným zbožím, která se s velkými očekáváními kolaudovala v létě 1989 a za necelé tři roky po „úspěšné“ privatizaci opětovně odkoupila od Jednoty Kroměříž. Víme snad dnes již všichni, že místo pro obchod bylo vybráno řekněme velmi nešťastně viz i současné problémy. Obchod je pouze pro občany obce a to ještě pro ty občany povětšinou z horního konce a zde opravdu občanů nebude přibývat spíše bohužel naopak. Tudíž je otázkou co s budovou a toto a jsme o tom naprosto přesvědčen nemůže ani rozhodnout samotné zastupitelstvo obce, ale široká shoda občanů obce.

Je hodně složité něco rozhodovat jenom tak od stolu a věřme, že na mnoho let dopředu. Zatím ani všichni zastupitelé nejsou důkladně obeznámeni se současným stavem věcí, protože výše uvedené je velmi, velmi čerstvé a máme na řešení řekněme minimálně tři měsíce. Opravdu toto je věc o jejímž rozhodnutí bych chtěl i na těchto stránkách podebatovat s Vámi občany. Vaše vyjádření se. Vaše návrhy. Přeci jenom něco zavřít je moc jednoduché a někdy i populistické, ale zpět otevřít ... i Váš názor chci předložit zastupitelům ať pozitivní či negativní, před jakýmkoli rozhodnutím.

Jiří Přecechtěl
starosta obce Bělov

Starší příspěvek „Výhodné nabídky“
Novější příspěvek Starosta informuje, požár

Komentáře

 1. reagovat »

  Přespolní
  30.3.2017

  Kde jíst, kde přenocovat (bydlet), kde žít (pracovat) nebo kde se bavit. Jiné otázky člověk řešit nemusí. Některé názory z článku jsou zajímavé, a něco je neověřená odhadnutá představa. I když se to nezdá, tak objekt obchodu má své využití jen nyní netušíme jaké. A správné místo to bylo kdysi, proto je správně i dnes, i když všeci vidí středobod obce v místě úřadu. Nechceme-li polemizovat s vlastními názory, pak pokud to skutečně musí brzo vyřešené, nechme promluvit čísla, případně i občany v dotazníkovém průzkumu. Vždyť těch pár chalup – 145 čísel popisných lze přeci obejít v rámci školního výzkumu i během pár víkendů. Osobně si myslím, že rohlík zakoupený na Bělově bude stejně kvalitní a stejně „drahý“ jako ten levně koupený a dovezený(!) z Kaulandu. A taky si myslím, že ten bělovský rohlík je a bude prodaný s daleko větší láskou, příběhem a zážitkem než z anonymního prodeje někde v marketu. Přemýšlejte, ptejte se a hledejte mezi sebou.

Váš komentář

* Váš email, nebude zveřejněn