Photo by Igor Ovsyannykov on UnsplashStarostovy řádky …

Starostovy řádky …

 • 12. října 2017
 • 3

Vážení spoluobčané i návštěvníci či přespolní,
obracím se na Vás s prosbou o radu.

Není to asi obvyklé takto se obracet k veřejnosti, ale nevime co, či kde hledat a o co konkrétně? Obchod na obci.

Posledního června v obci ukončila nájemkyně obecního obchodu smlouvu zejména z důvodu nerentability prodeje.

Nájem za korunu, otop na půl s obecním úřadem, faktury za energie a plat prodavačky na vrub pronájemci...

Obecní úřad neseděl a nesedí s rukama v klíně. Víme, že budova je potřebná k rekonstrukci i zateplení. Je zadána projektová dokumentace včetně vyřízení... aniž zatím víme, zda-li obec a zejména kdy do této investice půjde...

Obecní úřad oslovil dva řetězce v maloobchodě a bohužel bez zájmu.

Další začínající společnost deklarovala zájem o tzv. prodej do tašky až domů... pojízdná prodejna se základními potravinami?

Výsledek? Konec roku se blíží a obecní budova je prázdná. Spoluobčané nakupují v supermarketech v okolí či si nechávají vozit nákup po známých či dětech. Mne to netěší ze všeho nejvíc... Ono je moc pěkné říkat jak je milé mít ráno teplé rohlíky, znát svoji prodavačku, ale tržby u poslední nájemkyně tomu moc neodpovídaly včetně struktury kupujících.

Dnes snad již všichni vidíme a víme, že pouze potravinami se v obecním obchodě jež ani není u hlavního tahu, ale bohužel zastrčený, nedá uživit.

Má obec úplně obecní obchod dotovat tj. například jeho provoz stran otopu, energií, či platu prodavačky... z druhé strany pro kolik lidí... vrátí se kupující zpět?

Minulý týden jsem měl neformální jednání s jedním prodejcem řekněme minoritní skupiny, jež je jinak velmi výkonný obchodník....a i tento mi sděli pod 900 občanů není smyslu...

Proč vlastně zde takto sděluji své poznatky: že nebyl křik na posledním zasedání kvůli obchodu, ale jen a pouze kvůli areálu potažmo hospodě ještě neznamená, že obecní úřad pro obchod NIC nedělá... ale opravdu jsme celkem v koncích.

Víme asi nejlíp, že jednou uzavřený obchod se velmi těžce znova otevírá. Ptám se, či máme udělat tzv. obecní dotazníkové šetření, zda - li obchod vůbec či ho dotovat a kolika penězi. Taková pomůcka pro zastupitele. Očekávat podporu malých obchodů ze strany kraje či státu to je naivní myšlenka. Či ví někdo o někom jež by chtěl, měl chuť znovuotevřít obchod na obci?

Jiří Přecechtěl
starosta obce

Komentáře

 1. reagovat »

  Přespolní
  12.10.2017

  Když už přijdou voliči k volbám, využil bych je v dobrovolné anketě (místní referendum, ale neoficiální). Zeptal bych se jich v předsálí na odpověď k jednoduché otázce třeba k obchodu – ano/ne a hned bude jasno, když bude něco v ruce. Myslím si, že je to jen o nalezení vhodného produktu/služby, která utáhne provoz budovy obchodu. Co třeba nějaké řemeslo? Nebo (?) …. přestěhovat obchod a služby do úřadu a úřad s knihovnou nastěhovat na kopeček a hned budou nakupovat i projíždějící Žlutaváci z Romanice na strategickém místě v obci (pod kopečkem). :-)

 2. reagovat »

  Lojza Daněk
  16.10.2017

  SOUHLASÍM ! ale příště se podepiš. Jsme občani této obce tak hrajme na rovinu !

 3. reagovat »

  Lojza Daněk
  17.10.2017

  ZAČNOU brigády na arelále sám jsem zvědavý kolik lidí přijde MAKAT? Nejen kecat a žrat varš. Kolečko a strávit tam mládí! Za prachy jak jsem viděl nedávno na schůzi! Na fotkách

Váš komentář

* Váš email, nebude zveřejněn