NADĚJE o.s., pobočka Otrokovice

NADĚJE o.s., pobočka Otrokovice

  • 10. července 2011

ZAOST?ENO NA SOCI?LNÍ SLUŽBY

Pravděpodobně jste již o otrokovické "Naději" slyšeli. Poskytujeme pět sociálních služeb pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením, celkem více než 70 klientů.

Téměř všichni jsou dospělí a ať u nás žijí nebo jen dochází, každý má u nás své místo. Někdo přichází jen strávit zde část dne - v denním stacionáři, kde je parta kamarádů, čas si vypl?ují pestrým programem. Hodně je těch, kteří zde žijí trvale, a ti jsou v domově. Péče jim poskytujeme tolik a takovou, jakou potřebují. Klienti týdenního stacionáře na rozdíl od domova jezdí o víkendech domů. Další skupinou jsou klienti, kteří docházejí v pracovní dny do naší dílny a vyrábí zde krásné dekorační výrobky. Ty pak prodávají právě třeba na našem jarmarku nebo na různých akcích mimo Naději. Pokud chtějí, mohou se postupně zapracovat v tréninkové kavárně Café Naděje, ta je v Senioru C na třídě Spojenců 1840. V kavárně pracují naši klienti pod vedením pracovníků jako barmani. Jeden z nich byl dokonce již tak šikovný, že se stal zaměstnancem Naděje a pracuje v kavárně na běžnou pracovní smlouvu.

Klienti, kteří jsou dost samostatní, žijí v běžných bytech v chráněném bydlení, v jednom panelovém domě v Otrokovicích. Dochází za nimi pracovník a pomáhá jim s vedením domácnosti a vším, co k tomu patří.

Možná jste u nás byli na jarmarku, který pořádáme pro širokou veřejnost vždy před vánocemi a velikonocemi. Nebo na zahradní slavnosti, ta bývá na konci prázdnin, poslední čtvrtek v srpnu. Častou zastávkou nejen pro rodiny s dětmi se stal náš zoo koutek s miniprasátkem a zakrslou kozičkou. Někdy jsou slyšet africké bubny široko v okolí, když hrajeme venku na zahradě. Tady vůbec trávíme teď v létě hodně času. Pravidelně cvičíme v trávě, staráme se o zeleninovou zahrádku a skleník, venčíme naše zvířátka, malujeme v altánu nebo jen tak relaxujeme v houpacím křesle pod korunou stromu.

Zkrátka se snažíme, a je to i naším prvním principem, o široké spektrum aktivit - aby si každý klient měl možnost vybrat činnost, která ho baví, uspokojuje a může v ní být dobrý.

Právě u nás probíhá projekt Galerie doma – za finanční podpory ministerstva kultury - pod vedením profesionálního výtvarníka a ve spolupráci se žáky ze ZŠ T.G.Masaryka. V prostorách domova se ztvár?ují světy, které si klienti vybrali – mořský, nebeský, květinový a pestrý. Vernisáž výstavy proběhne 25.8. od 15 hod. právě při příležitosti zahradní slavnosti.

Tento měsíc jsme také pořádali program pro žáky ze základních škol a přišlo jich víc než dvě stovky. Byl na téma pravěk. Ale důležité bylo, že se děti učí toleranci ke zdravotně postiženým, že odmala zažijí kontakt s člověkem s postižením a uvědomují si, že jde o běžnou situaci, ze které nemusí být v rozpacích.

Snažíme se o to, aby Naděje byla co nejlepším místem pro naše klienty, kteří u nás žijí a pro většinu je současně domovem. Dodržujeme princip malé skupiny, klienti žijí ve skupinách maximálně v počtu dvanácti. Také chceme, aby byla příjemným místem pro návštěvy, potkávaly se světy zdravých a zdravotně postižených, protože si mají navzájem co předat. Otevřenost vnějšímu světu je třetím z principů. Klienti se u nás musí cítit bezpečně, ale ne zde být zavření.

Nebudou žít asi úplně běžný život, ale můžou spoustu běžných a obyčejných věcí zažít. Pokud k nám zavítáte, možná zase Vy prožijete něco neobyčejného.

napsala: Kristina Frascaová

Váš komentář

* Váš email, nebude zveřejněn

Podobné

Dejte domov dětem!

Dejte domov dětem!

29. března 2019

Včelka: senior care

Včelka: senior care

29. listopadu 2018

Kola pro Afriku

Kola pro Afriku

14. února 2018

Dejte domov dětem

Dejte domov dětem

12. prosince 2017

Dětské centrum

Dětské centrum

10. srpna 2017

Horizont

Horizont

1. prosince 2015

Prostor pro setkání

Prostor pro...

11. dubna 2015

Dobročinný bazar

Dobročinný bazar

1. prosince 2014

Výstava veteránů

Výstava veteránů

21. července 2014

Velikonoční jarmark

Velikonoční...

27. března 2014

Kabelkový veletrh

Kabelkový veletrh

24. března 2014

Prostor pro setkání

Prostor pro...

19. března 2014

Pozvánka: Jeden den

Pozvánka: Jeden den

21. května 2013

Poradenské místo

Poradenské místo

28. února 2012

Plánované změny sociálních služeb

Plánované změny...

13. září 2011

Dluhové poradenství Samaritán

Dluhové poradenství...

17. července 2011

Osobní asistence pro handicapované děti

Osobní asistence...

13. července 2011

Péče o osoby se zdravotním postižením

Péče o osoby se...

16. března 2011

Poradenské místo

Poradenské místo

1. března 2011

Nezisková organizace Podané ruce

Nezisková...

19. března 2008

Nový domov pro seniory

Nový domov pro...

18. ledna 2008

SWOT analýzy

SWOT analýzy

19. listopadu 2007