Upozornění pro chovatele drůbeže - ptačí chřipka
Tento dopis je určen zejména malochovatelům drůbeže vzhledem k aktuálně nepříznivé nákazové situaci, kdy ptačí chřipka (subtyp H5N1) byla potvrzena u labutí na rybnících u Hulína ve Zlínském kraji. V současnosti byl její výskyt zjištěn jak u volně žijících ptáků, tak v chovech drůbeže nejen napříč Českou republikou, ale i v mnoha zemích Evropy, nejblíže v Německu, Polsku a Maďarsku.
Tento druh ptačí chřipky H5N1, kterým může být nakažen i člověk, je aktuálně významně rozšířen v populaci volně žijícího ptactva v Evropě, a proto přímo ohrožuje drůbež každého chovatele i ve Zlínském kraji. Subtyp H5N1 je nebezpečný nejen pro hrabavou, ale také vodní drůbež, z čehož plyne, že v případě zavlečení nákazy do chovu drůbeže, veškerá drůbež rychle hyne. V případě zvýšených úhynů, je proto potřeba kontaktovat krajskou veterinární správu, která odebere vzorky, ale dalším úhynům již nemůže zabránit. Při potvrzení ptačí chřipky v chovu je totiž nutno všechnu drůbež utratit, aby nemohla být nákaza případně dále rozvlékána.
Základním preventivním opatřením je zabránit kontaktu domácí drůbeže s volně žijícími ptáky, kdy k přenosu nákazy dochází zejména trusem nemocných ptáků. Doporučujeme proto v současné situaci drůbež vůbec nepouštět ven a mít ji umístěnou pouze ve vnitřních prostorách, pokud to umožňují z hlediska pohody zvířat. Není-li zbytí a drůbež musí být vypuštěna na dvorek, tak jí nesmí být venku předkládáno krmivo a voda, protože tam mohou přiletět volně žijící ptáci, kteří mohou být zdrojem ptačí chřipky. Dále je důležité, aby chovatelé měli vyčleněnou pracovní obuv, kterou používají pouze ve svém chovu drůbeže, aby si sami do něj nezavlekli viry ptačí chřipky na podrážkách obuvi.
Další podrobné informace lze získat na stránkách Státní veterinární správy na adrese: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze/