Přichází elektronická dálniční známka!

Přichází elektronická dálniční známka!

  • 22. října 2020
  • Marek Přecechtěl

Řidiče osobních automobilů čeká na českých zpoplatněných úsecích dálnic od 1. ledna 2021 revoluční změna! Končí éra lepení papírových dálničních kupónů. Ty nahradí nová elektronická dálniční známka. Koupíte ji online, v síti obchodních míst (České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil) nebo prostřednictvím samoobslužných kiosků.

Roční elektronická dálniční známka má nově klouzavou platnost, takže bude vždy platit celý rok (např. od 14.02.2021 do 13.02.2022).

Elektronickou dálniční známku si nemusíte pořizovat hned na začátku ledna, pokud máte platný roční dálniční kupón z roku 2020. Ten bude platit tradičně do 31. 1. 2021.

Ceny:
roční: 1.500 Kč
30 dní: 440 Kč
10 dní: 310 Kč


Přínosy elektronické dálniční známky

Kdykoliv a odkudkoliv

Elektronickou dálniční známku si budete moci pořídit kdykoliv a odkudkoliv v e-shopu, v síti vybraných obchodních míst nebo v samoobslužných kioscích. Jednoduše si vyberete druh elektronické dálniční známky, stát registrace vozidla, zadáte SPZ, zvolíte počátek platnosti, případně uplatníte nárok na eko cenu (vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan), zaplatíte a můžete vyrazit na cestu.

Časová flexibilita

Zásadní změnou, kterou elektronické dálniční známky přinesou, bude flexibilita jejich roční varianty – u roční elektronické dálniční známky si budete moci nově zvolit, který den začne platit. Od zvoleného počátku platnosti bude poté roční elektronická dálniční známka platit přesně rok. U všech tří druhů elektronických dálničních známek také bude možné odložit platnost až o tři měsíce, počítáno ode dne nákupu.

Finanční úspora a efektivní kontrola

Zavedením elektronických dálničních známek ušetří stát výraznou finanční částku (odpadají náklady na tisk, distribuci a případnou likvidaci neprodaných papírových kupónů) a zefektivní se kontrola platnosti elektronických dálničních známek přímo v provozu. Pomocí kamer ji bude možné ověřit okamžitě a díky tomu se sníží počet neplatičů.


Druhy a ceny elektronických dálničních známek se oproti roku 2020 nezmění

I nadále tak budete moci vybírat ze tří variant, na které jste byli doposud zvyklí. Dálniční známku v elektronické podobě si budete moci koupit s platností na jeden rok, na 30 nebo na 10 dní. Každý druh elektronické dálniční známky má své barvené logo, zjednoduší vám to orientaci při jejím pořízení.

Vozidla s ekologickým pohonem jsou cenově zvýhodněna. Snížená cena, v ceníku označená jako „Eko cena“, platí pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan.

Váš komentář

* Váš email, nebude zveřejněn

Aktuality

Odečet vodoměrů »

Ve středu 9. prosince budou v Bělově probíhat odečty stavů vodoměrů. Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace žádáme odběratele, aby v případě, že vodoměr není volně přístupný,...

2.12.2020 - VaK Kroměříž

Pracovní nabídka: DSZO »

Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, s.r.o. přijme do pracovního poměru automechaniky / elektromechaniky Nabízíme:práci ve stabilní firmějízdní výhody (i pro rodinné příslušníky) a...

2.12.2020 - DSO volná pracovní místa

MHD obnoví od 7. prosince plný provoz »

V návaznosti na postupné rozvolňování protiepidemických opatření proti šíření nemoci covid-19 obnoví Dopravní společnost Zlín – Otrokovice od pondělí 7. prosince 2020 plný provoz na...

2.12.2020 - dszo MHD

Mikulášská pochůzka »

V sobotu 5. prosince, od 16. hodin projde obcí průvod masek v čele s Mikulášem, andělem a čerty. Masky navštíví pouze domácnosti s dětmi, případně domácnosti jejichž obyvatelé...

1.12.2020 - mikulášská pochůzka SDH

DSZO: Pokračuje letní provoz, přibudou však...»

V síti MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice budou i v týdnu od 30. listopadu dál platit jízdní řády pro tzv. letní provoz. Přibudou však některé posilové spoje, zejména v...

27.11.2020 - dszo MHD

další aktuality »
Čištění a revize komínů
Čištění a revize komínů
DSZO obnovuje zákaz používání předních dveří a přerušuje prodej jízdenek u řidičů
DSZO obnovuje zákaz používání předních dveří a...

Podobné

Nové dopravní značení pod obcí »

Koncem května bylo nainstalováno na křižovatku pod obcí (Kvasice – Bělov, Otrokovice – Bělov) nové dopravní...

Marek Přecechtěl - 7.6.2020 - doprava

Změny v dopravě po 15. prosinci »

Změny ve veřejné dopravě od 15. 12. 2019 Vážení cestující, přinášíme vám přehled nejčastěji se opakujících dotazů,...

Marek Přecechtěl - 9.12.2019 - doprava

Změna jízdního řádu 55b »

Od 1. prosince začne platit nový jízdní řád linky 55b na trase Bělov – Otrokovice, železniční stanice. Během...

Marek Přecechtěl - 27.11.2014 - doprava změna

Využívání linky 55b »

V období od 12. do 22. června 2014 proběhl průzkum přepravených osob linkou 55b. Obecní úřad Bělov si vyžádal tyto...

Marek Přecechtěl - 12.8.2014 - doprava statistika

Linka 55B »

Od 1. prosince 2013 bude zprovozněna linka autobusu č. 55 na trase Bělov – Otrokovice, železniční st. Jedná se o...

Marek Přecechtěl - 26.11.2013 - doprava dszo