Nejoblíbenější jména ve Zlínském kraji, ’07

Nejoblíbenější jména ve Zlínském kraji, ’07


Chlapecká jména Jan, Jakub a Lukáš a dívčí Tereza, Barbora a Eliška loni patřila k nejoblíbenějším ve Zlínském kraji. Rodiče pro své děti také často volili jména Tomáš, David, Anna nebo Natálie. Tradiční česká jména podle pracovníků oslovených radnic převažují. Objevují se však i ta méně obvyklá, častěji rodiče svým potomkům dávají rovnou dvě křestní jména, zjistila ČTK.

Zlínské matrikářky loni zapsaly 86 Janů, po 78 Tomáších a Jakubech a po 55 Terezách a Barborách. Ve Valašském Meziříčí vévodili v uplynulém roce pomyslnému žebříčku oblíbenosti křestních jmen Jakub a Tereza. „Jakubů jsme evidovali 39, Terezek bylo 24,“ uvedla matrikářka Jana Novosádová.

Ve Vsetíně se loni narodilo nejvíce Lukášů (25) a Jakubů (23). Mezi dívkami kralovala Tereza (17). Otrokovická matrika loni zapsala devět Lukášů, sedm Janů a po šesti Sárách a Kateřinách. Jinde oblíbená Tereza tak v Otrokovicích skončila mezi dívčími jmény až třetí.

Někteří rodiče dávají svým ratolestem jména dvě. V Meziříčí to bylo třeba děvčátko s česko-cizojazyčnou kombinací křestních jmen Omouwa Rozálie. Ve Vsetíně se narodili Štěpán Marek či Sophie Isabell. „Volba dvou křestních jmen je poměrně častá,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Dvě jména nosí i sedm batolat v Otrokovicích, třeba Nicolas Mário a Benedikt Patrik.

Někteří rodiče se při výběru jména nechávají inspirovat telenovelami, slavnými sportovci či hrdiny filmového plátna. Ve Zlíně se tak narodily například dvě Gity, ve Vsetíně Maya, Eli a Ruslan a v Otrokovicích Justin, James či Elisabeth. „Důvod volby těchto jmen nám ale není znám,“ usmála se Martina Kubínová, vedoucí oddělení evidence obyvatel otrokovické radnice.

Výběr jmen podléhá módním trendům stejně jako účesy či mobilní telefony. Podle průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) však v ČR dlouhodobě stále převažují tradiční česká jména. Mezi chlapci mají dominantní postavení jména Jan a Jakub, která se od roku 1999 podle ČSÚ s výjimkou roku 2001 vždy umístila na první a druhé pozici. Mezi dívkami má v tuzemsku výsadní postavení Tereza, na druhém místě od roku 1999 až do 2004 setrvávala Kateřina. Roste popularita Adél, Elišek a Karolín, ústup ze slávy naopak zaznamenala Michaela.

V posledních letech ale matrikářky pozorují také příklon k tradičním jménům, vyvolávajícím vzpomínky na naše prababičky nebo dokonce na rané dějiny českého národa. „Rostoucí oblibě se těší jména Anastázie, Anežka, Boleslav, Prokop a Radúz,“ uvedla Novosádová.

zdroj: zlin.cz

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky mažeme.

Počet obyvatel v obci ke dni 31.12. 2007
Počet obyvatel v obci ke dni 31.12. 2007
Hasiči zpoplatní některé své práce a výjezdy
Hasiči zpoplatní některé své práce a výjezdy

Náhodné Fotografie