Vláda schválila doporučení pro osoby starší 70 let, aby po dobu trvání nouzového stavu nevycházely mimo svá obydlí.
CO TO PRO MĚ ZNAMENÁ?
- Nejedná se o zákaz, ale o doporučení, proto zvažte, zda opravdu musíte z domova vycházet. Je to v zájmu vašeho zdraví.
- Pokud si potřebujete nakoupit, pokuste se nejdřív domluvit s blízkými nebo sousedy, zda by vám v těchto dnech nákupy nedonesli. Je také možné se obrátit na pečovatelskou službu, pokud působí ve vaší obci nebo městě. Pokud vám nevyjde ani jedna z těchto možností, obraťte se přímo na váš obecní úřad (na menších obcích přímo na starostu, ve velkých městech bývají tzv. sociální oddělení nebo odbory). Jestliže musíte navštívit obchod s potravinami osobně, využijte časy mezi 7 - 9 hodinou, které jsou určeny pro osoby nad 65 let. Ve velkých městech existují také rozvážkové služby.
- V současné době jsou otevřeny tyto obchody: potraviny, lékárny, drogerie, optiky, trafiky, krmiva pro malá zvířata, galanterie, benzinové stanice a elektra.
- Donášku teplého jídla nebo nákupu, léků a dalších potřebných věcí poskytuje většina pečovatelských služeb. Vaši nejbližší pečovatelskou službu najdete na internetových stránkách zde: http://iregistr.mpsv.cz/ nebo vám ji poradí či rovnou zajistí vaše obec či město (starosta nebo sociální odbor).
- Potřebujete-li navštívit lékaře s neakutní záležitostí (jste například objednáni na pravidelnou prohlídku, dochází vám nějaký lék), domluvte se telefonicky s lékařem, zda by mohla být vaše návštěva přesunuta na nový termín. Potřebujete-li recept, může vám ho lékař zaslat prostřednictvím SMS nebo se lze s lékařem dohodnout, kdo by recept za vás vyzvednul.
- Necítíte-li se zdravotně dobře, konzultujte váš stav telefonicky s vaším lékařem, v případě velkých zdravotních obtíží volejte rovnou linku 112 nebo 155.
- Pokud máte teplotu nad 38 ºC, bolí vás klouby a máte kašel, opět konzultujte váš zdravotní stav s vaším lékařem nebo volejte linku 112, 1212 nebo 155.
- Potřebujete s něčím poradit, obraťte se na telefonní linku 1212, případně i na další linky, které provozují obce, kraje nebo jiné neziskové organizace.
- Pokud došlo k uzavření sociální služby, do které pravidelně docházíte, měl by vás kontaktovat její pracovník a zjistit, zda nepotřebujete jinou sociální službu, případně, zda máte vše potřebné.
- Buďte v pravidelném telefonickém kontaktu se svými příbuznými. Nebojte si říci o pomoc. Vynechte v těchto dnech návštěvy, raději si s rodinou a přáteli zavolejte.
- Musíte-li ze závažných důvodů opravdu opustit domov, snažte se dodržovat následující pravidla: obličej a nos si přikryjte rouškou, pokud ji máte. Pokud ne, stačí použít šátek nebo šál. S nikým po cestě nehovořte, snažte se od ostatních osob udržovat odstup alespoň 2 m. Pokud budete nuceni stát ve frontě, požádejte ostatní stojící, zda by vám jako seniorovi nemohli dát přednost. Pokud to jen trochu jde, nejezděte veřejnou dopravou. Některá města provozují seniorská taxi.
- Máte-li obavy o domácího mazlíčka (pes, kočka apod.), opět nejprve kontaktujte někoho blízkého, zda by vám např. nevyvenčil psa nebo se nepostaral o vaše domácí zvíře. Případně je opět možné se obrátit na obec a požádat např. dobrovolnickou pomoc. Zákaz vycházení neplatí pro venčení vašeho mazlíčka, nicméně pokud jdete ven, vždy mějte roušku, šátek nebo šálu.
- Bydlíte-li v domku a máte možnost chodit na zahrádku, tak toho využívejte, není třeba se ničeho obávat. Čerstvý vzduch vám prospěje.
- Nebojte se odmítnout hlídání vnoučat, je to v zájmu ochrany vašeho zdraví i zdraví vašich blízkých.
- Vyhýbejte se místům s vyšším počtem lidí.
- Starejte se o své zdraví. Dostatečně spěte. Dodržujte pitný režim. Jezte ovoce a zeleninu. Dodržujte základní hygienická pravidla.
Při akutních potížích volejte 112 nebo svého lékaře
- Snažte se být v pravidelném kontaktu (telefonicky) se svými blízkými
- Nestyďte se požádat je o pomoc při vyřizování nutných pochůzek
- Kontaktovat lze také speciální bezplatnou linku 1212