Marek Přecechtěl
4. května 2015
V neděli 3. května jsme si připomněli 70. výročí osvobození naší obce Bělov.
Pietního aktu se zúčastnil, společně s bělovskými zastupiteli a občany, také konzul rumunského velvyslanectví Marius Savuica s manželkou, kteří položili věnce k pomníku padlých.
Celý projev starosty Jiřího Přecechtěla:
Vážení rumunští hosté, vážení občané
Sešli jsme se zde ke vzpomenutí hrdinů, kteří se zasloužili o osvobození naší obce od okupantů dne 3.května 1945. Tito příslušníci Rumunské armády si již představovali jak zařídí svůj život v míru, ve svobodné Evropě a místo toho je zde dostihl osud mnoha jiných vojáků, kteří obětovali to nejcenější , svůj život. O to smutnější je skutečnost, že ta nejstrašnější válka v dějinách již měla na kahánku a za pár dní byla minulostí.
70 let uplynulo od těchto vzpomínaných událostí, je to málo či hodně? Necelý jeden lidský život, z historického pohledu krátká, nicotná doba, kterou jsme mohli prožít i díky těmto devíti hrdinům v pokoji a pod mírovým nebem. Nezapomínejme, měj úctu ke všem, kdo nebyli lhostejní a šli se zbraní v ruce bojovat do cizí země za svobodu i své vlasti.
Zvláště v dnešní době je nutno si připomínat všech obětí a hrdinství vojáků i civilního obyvatelstva, tito trpí ve válkách nejvíce. V poslední době opět začínají harašit zbraněmi někteří mocní tohoto světa, zaštiťující se náboženstvím , či různými jinými ideologiemi. Žádná válka nepřinesla nic dobrého jenom utrpení, slzy a další pomníky. Nikdo z nás si nepřeje stavby další pomníků, pomníků hrdinů. Uctívejme hrdiny na poli kultury, sportu, vědy, radujme se z každého nového dne, ale již nikdy nedopusťme aby se opakovaly hrůzy jež skončily před sedmdesáti lety i v naší obci.
Přeji nám všem svobodu, mír a pouze a jenom takováto vzpomínková setkání.
Celý projev rumunského konzula Marius Savuica:
Vážený pane starosto, vážení občané města,
je pro mne nesmírnou ctí účastnit se tohoto pietního aktu jako konzul Velvyslanectví Rumunska v České republice. Dnešní ceremonie, kterou si připomínáme nejvyšší oběť našich vojáků, má zvláštní význam, neboť slavíme 70 let od osvobození Vašeho města a konce Druhé světové války.
V období od prosince 1944 do května 1945 bojovalo v Československu 248.420 rumunských vojáků, kteří se podíleli na osvobození 1.700 obcí, z toho 31 měst. V těchto bojích přišlo o život, bylo raněno nebo prohlášeno za nezvěstné 66.495 vojáků.
Boje svedené Rumunskou armádou za osvobození Československa probíhaly v extrémně těžkých podmínkách, za krutých mrazů a silných sněhových vánic v nesmírně členitém, horském, zalesněném terénu.
Na území České republiky se ve více jak 100 lokalitách nalézají hroby rumunských vojáků, v nichž bylo pohřbeno asi 3.300 hrdinů. Největší rumunské pohřebiště se nachází v Brně, jež bylo zřízeno poté, co v letech 1951-1952 bylo rozhodnuto, že hrdinové padlí na Moravě a v Čechách mají být exhumováni a přemístěni na Ostření hřbitov v Brně. Zde je na věčném odpočinku 1.570 rumunských hrdinů.
Prolitá krev našich hrdinů upevnila jedinečné vztahy, jimž se dnes Rumunsko a Česká republika těší. V letošním roce oslavujeme 95 let od navázání česko-rumunských diplomatických vztahů. Tyto vztahy se odrážejí při prosazování téhož souboru základních hodnot, ve vztahu k EU a NATO, při dynamické ekonomické spolupráci, ve stále pevnějších mezilidských vztazích a v neposlední řadě též při dialogu a pevné součinnosti na bilaterální a mezinárodní politické úrovni.
Na závěr mi dovolte poděkovat vedení města a občanům Vašeho města za uchovávání živé památky na všechny hrdiny, kteří se obětovali za svobodu.
Nechť odpočívají v pokoji!
4.5.2017
03.05.2017 pomník, Bělov
3.5.2016
25.4.2016
01.01.1970 pomník, Bělov
3.5.2015