Photo by Destlii on Unsplash

Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží

 • 26. září 2019
 • Marek Přecechtěl
 • plakát
Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží

Kdy: 28.9.-29.9.2019
Kde: Zámecká zahrada, Kroměříž
Vstup: volný

Program:

 • 28.9.2019
  10:00 hod. prezentace a hodnocení spřežení s komentářem pro diváky,
  13:00 hod. slavnostní zahájení
 • 29.9.2019
  8:00 hod. terénní jízda
  13:00 hod. Vozatajský parkur, slavnostní vyhodnocení, ukončení

V dnešní době je věcí prestiže pro většinu mužů a gentlemanů z vyšší společnosti vlastnit ten nejelegantnější, nejmodernější, nejrychlejší a mnohdy i ten nejdražší automobil. V minulosti to byla ekvipáž, která budila zasloužený obdiv svého okolí.

Ekvipáží se rozumí celé spřežení, které se skládá z koní, jejich postrojů, kočáru, kočího, jeho přísedícího a všeho co k tomu patří až po ty nejmenší drobnosti a detaily.

Proto, aby tyto hodnoty nebyli časem úplně zapomenuty, vznikla v Evropě v roce 1973 společnost AIAT (Association Internationale d'Attelage de Tradition).

Cílem této mezinárodní organizace AIAT je obnovit, zachovat, udržovat a předávat následujícím generacím tradici jízdy se spřežením a vše s tímto související. Poskytovat co nejvíce informací o technice jízdy, o historii, kultuře, tradici a řemeslech s tím souvisejících.

„Tradiční kočárové ježdění bude vždy obrazem elegance, stylu, krásy, praktičnosti a dovednosti což musí býti do budoucna zachováno“.

Při soutěžích tradičních zápřeží se nejedná o vozatajské závody jak je známe dnes, ale jde o soutěže, kde se klade důraz hlavně na soulad, eleganci, tradici, dovednosti vozataje a ovladatelnost koní.

Soutěž se skládá ze tří částí:

 • hodnocení zápřeže
 • terénní jízda s překážkami
 • vozatajský parkur

Těchto soutěží se mohou zúčastnit vozatajové jak s historickými vozy, tak s moderními kočáry kromě maratonových. Také se mohou prezentovat zápřeže v „lidovém“ či „regionálním“ stylu. Soutěže se mohou účastnit spřežení od jednoho do šesti koní.

V letošním roce se tato soutěž poprvé představí v České republice díky Zemskému hřebčinci Tlumačov, který tuto soutěž ve spolupráci se zámkem Kroměříž, NPÚ a SŠ hotelovou a služeb Kroměříž pořádá v podzámeckém parku zámku Kroměříž a to v sobotu 28. záři a v neděli 29. září 2019. Návštěvníci si budou moci prohlédnout historické kočáry, krásné koně v tradičních postrojích a sledovat umění mistrů opratí.

Našim heslem je: „Nezávodíme, ale bavíme se a učíme se“ takže se přijďte společně s námi pobavit a také něco přiučit do Kroměřížských zámeckých zahrad.

Více informací vám rádi poskytneme na telefonních číslech:

Josef Iš + 420 608 865 295
Marie Išová + 420 777 111 915
Milan Novák + 420 737 777 978

Váš komentář

* Váš email, nebude zveřejněn

Podobné

Den archivů

Den archivů

25. května 2018

Vivat republika! 43

Vivat republika!

17. května 2018

Vivat republika!

Vivat republika!

13. května 2018

Michalská pouť ’19
Den Bernarda