Marek Přecechtěl
30. června 2022
Zastupitelé Nové Dědiny na Kroměřížsku vyslovili nesouhlas s návrhem na stavební úpravy odkaliště Teplárny Otrokovice, které je z velké části v katastru obce. Teplárna tam léta ukládá popelovou maltu s obsahem popílku, strusky a produktů odsíření. Zastupitelé obce s 430 obyvateli se obávají případných zdravotních rizik souvisejících se zavážením odkaliště.
Zástupci teplárny na schůzi zastupitelstva, které se zúčastnilo odhadem 50 lidí, nepřišli. Mluvčí teplárny Jana Burešová na dotaz ČTK uvedla,že hygienické a ekologické limity jsou plněny.
Návrh teplárny, na který upozornila MF Dnes, souvisí se současnou situaci na energetickém trhu. Před dvěma lety teplárna dokončila nový plynový kotel a počítala s postupným poklesem spotřeby uhlí. Aby razantně nezvyšovala ceny pro zákazníky, plánovanou strategii nyní změnila, což znamená i vyšší produkci popílku nebo strusky.
Od 70. let proudil popílek z teplárny na odkaliště potrubím. Od přelomu tisíciletí teplárna začala odkaliště rekultivovat ukládáním popelové malty pod výrobní značkou Otosan, kterou vozí nákladní auta. Původně mělo její ukládání na odkališti skončit v roce 2020, krajský úřad ale předloni prodloužil termín dokončení stavby na listopad 2030.
Pokračující zavážení odkaliště takzvaným stabilizátem zástupci Nové Dědiny, která se nachází v Přírodním parku Chřiby, kritizují. „Už to trvá strašně dlouho, obec z toho vůbec nic nemá. Ukládá se to sice na pozemcích teplárny, ale je to v našem katastru. Jakmile se zvedne vítr, oblaka stabilizátu vyletí do povětří a je zamořené celé území. Nám se to nelíbí, chtěli bychom to nějakým způsobem ukončit. Tady se pořád něco vyváží a my nevíme, co to je, nedostáváme žádné výsledky měření,“ řekl ČTK starosta obce Roman Polášek (Dobrá volba pro Novou Dědinu).
Ekologové v minulosti uvedli, že Otosan obsahuje vysoký podíl toxických látek, jako jsou arsen nebo rtuť. „Osobně si myslím, že Otosan životní prostředí a zdraví poškozuje,“ řekl za organizaci Arnika expert na odpady Jindřich Petrlík, který na zasedání zastupitelstva vystoupil.
Podle Burešové je odkaliště a okolí pravidelně sledováno, měří se prašnost a monitorují se odtékající vody. „Všechny hygienické a ekologické limity jsou plněny. S výsledky měření jsou seznamovány orgány ochrany životního prostředí, státní správy i dotčené obce. Provedli jsme řadu opatření, abychom minimalizovali vliv na životní prostředí, a v těchto opatřeních pokračujeme i v současné době,“ uvedla Burešová. Zvýšenou prašnost v případě větrného počasí podle ní teplárna řeší intenzivnějším postřikem ploch.
Starosta tvrdí, že množství stabilizátu, které je potřebné pro nový návrh tvarování a utěsnění odkaliště, jehož část je i v katastru Bělova na Zlínsku, se zvýší až o 152 800 metrů krychlových, tedy asi o 20 procent původního celkového objemu. „Plocha rekultivace se zvýší o 12 645 metrů čtverečních, což je navýšení asi o devět procent původní rozlohy odkaliště. To jsou obrovská čísla podle nás,“ řekl Polášek.
Podle zástupců teplárny se povrch odkaliště tvaruje a utěsňuje tak, aby nedocházelo k průsaku srážkových vod a vyluhování látek z popílku navezeného před více než 25 lety. „Plocha je rozdělena do osmi kazet, pět už je hotových. Teplárna Otrokovice na jaře 2022 požádala obec Novou Dědinu o vyjádření k projektu změna stavby před dokončením, která spočívá ve změně tvaru v prostoru tří kazet, které ještě zbývá dokončit. Rozhodně se nejedná o rozšíření plochy odkaliště Bělov,“ uvedla Burešová.
Bělovský starosta Jiří Přecechtěl (ČSSD) řekl, že obec bude zastávat stejný postoj jako Nová Dědina. S návrhem na stavební úpravy podle něj teplárna Bělov dosud neoslovila. Žádost o změnu stavby podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) nepřišla ani na krajský úřad, který by o věci měl rozhodovat.
zdroj: ČTK, iuhli.cz
6.4.2020
16.3.2016
12.8.1971
26.12.1970
Dobrý den. Vlastním chalupu cca 400 metrů od hráze odkaliště. Pravidelně při větším větru letí mraky prachu buď na Bělov nebo k nám na Źlutavu, místní část Zeliska. Z odkaliště vytéká podivná kapalina, která přes potok Velký vtéká do Moravy. Údaje Teplárny nejsou pravdivé a je s podivem, že Odbory životního prostředí i Kraj Zlín si toho nevšímají.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/223452801080323/
Dobrý den, mrkněte na Černé ovce z 23.3. 2023- řešilo se tam podobné téma. Š.
Dobrý den, ano viděl jsem řekl bych obdobná situace, soukromá společnost navážela z teplárny, po veřejném zvednutí ukončila činnost a co včil řekl by klasik. Horda navezeného materiálu, to je jediný rozdíl oproti zdejší skládce, která alespoň nevyčnívá. Kdo bude na jmenované skládce vyvíjet činnost k ukončení úplně nezaznělo. Z této patové situace mám obavy i u nás a to je též třeba dát na stůl. Jedna věc je dávat argumenty proč ukončit a je jistě správně, nikdo z nás nechce donekonečna trpět pro jiné odpusťte mi i tu bezstarostnost a blaho(samozřejmě dávám v odlehčené formě). Druhá strana věci je i co dál a tato diskuse jsem o tom přesvědčen by již v této chvíli měla zaznívat. Tento problém zvednout a začít se s ním opravdu široce zabývat. Pláň zůstane soukromému subjektu, ale ten bude muset dále přicházet s návrhy budoucího využité. Náměty i odjinud a být na ně připraveni.
Oprava: potok Široký